Ylikunnalliset luottamushenkilöt 2021-2025

KuntiaVARSINAIS-SUOMEN LIITTO

Maakuntavaltuusto

Kaarina, Terhi Wallenius

Lieto, Mikko Koivumäki, (Vesa Santanen)

Loimaa, Teemu Mäkelä, (Kari Leppäjoki)

Marttila, Lauri Heikkilä pj, (Janne Gustafsson)

Masku, Jyrki Alastalo, (Sanna Hirvonen)

Pöytyä, Farid Harala, (Katri Keloniemi)

Raisio, Mikko Tammelin, (Pirita Haapsaari)

Salo, Janne Järvinen, (Heimo Koskinen)

Salo, Sanna Leivonen, (Mika Sarhola)

Somero, Janne Nurmi, (Kirsti Kurki)

Vakka-Suomi, Mikko Sirkama, (Rami Anttalainen)

Turku, Ville Tavio, (Juha Anttila)

Turku, Mikael Miikkola, (Pirjo Lampi)

Turku, Sanna Paasikivi, (Alice Girs)

Turku, Pirjo Niinivirta, (Laura Kaarniharju)

Turku, [RKP], (Pauli Kossila)

Uusikaupunki, Jari Valkonen, (Johanna Hurme)

Maakuntahallitus

Sauvo, Silvia Koski, (Pirjo Niinivirta)

Lieto, Juhani Pilpola, (Vilhelm Junnila)

Vakka-Suomi, Markus Ylis-Junttila, (Mikael Miikkola)

Maakuntaliiton maankäyttöjaosto

Juhani Pilpola, (Vilhelm Junnila)

Maakuntaliiton hankerahoitusjaosto

Markus Ylis-Junttila (Mikael Miikkola)

Maakuntaliiton tarkastuslautakunta

Kaarina, Terhi Wallenius, (Laura Kaarniharju)

Maakuntaliiton kielellisten palvelujen toimikunta

Turku, Mikael Andersson, (Satu Söderström)

Maakuntaliiton saaristotoimikunta

Parainen, Pirjo Tammi, (Mervi Dahlqvist)

Naantali, Reijo Nurmio, (Kauko Kojonen)

Varsinais-Suomen erityishuoltopiirin kuntayhtymä

KTO Erityishuoltopiirin hallitus

Turku, Sanna Paasikivi, (Leila Myllyoja)

KTO Erityishuoltopiirin valtuusto

Lieto, Sari Repo 2. vpj, (Sirke Ketonen)

Raisio, Leila Myllyoja, (Satu Råberg)

Masku, Ville Eura, (Mika Niittumaa)

Salo, Ylä-Kotola Pia, (Anne Nummi)

Pöytyä, Hannele Litjo, (Päivi Hentunen)

KTO tarkastuslautakunta

Parainen, Petri Julin, (Olli-Pekka Ahokas)

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä

SHP lähipalvelulautakunta

Vakka-Suomi, Pia Tenhu, (Siru Korhonen)

Loimaa, Teemu Mäkelä pj, (Kari Kolari)

SHP hallitus

Kaarina, Mårten Kvist, (Sami Kesäläinen)

Lieto, Mikko Koivumäki, (Mikko Saari)

Turku, Pirjo Lampi, (Jerina Wallius)

SHP valtuusto

Kaarina, Mårten Kvist, (Terhi Wallenius)

Lieto, Hannu Niittoaho, (Simo Satto)

Loimaa, Jarmo Metsänperä, (Simo Rajamäki)

Masku, Kaarina Ylhäinen, (Ritva (Kike) Elomaa)

Mynämäki, Kimmo Karkoinen, (Markus Ylis-Junttila)

Naantali, Sari Outinen, (Raisa Airola)

Pöytyä, Lea Simola, (Hannele Litjo)

Salo, Tarja Rinne, (Pia Ylä-Kotola)

Somero, Laura Nuotio, (Sini Kylämäki)

Turku, Mikael Miikkola (Jouni Kaunisto)

SHP tarkastuslautakunta

Turku, Jyrki Åland, (Juha-Pekka Heino)

SHP konsernijaosto

Turku, Pirjo Lampi

Seudulliset lautakunnat

Liedon ympäristöterveyslautakunta

Aura, Kalle Simola, (Tomi Ahonen)

Marttila, Sangwien Häkkinen, (Timo Häkkinen)

Uudenkaupungin ympäristöterveyslautakunta

Uusikaupunki, Esa Aaltonen, (Ritva Salminen)

Vakka-Suomi, Silvi Ucke, (Olli-Pekka Ahokas)

Lounais-Suomen jätehuoltolautakunta

Paula Hiltunen, (Kirsi Tarvonen)

Kaarina, Markku Agge, (Jani Nipala)

Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta

Turku, Sari Anttila, (Anne Valtonen)

Lieto, Mikko Leino, (Henri Virtanen)

Aluepelastuslautakunta

Naantali, Joni Rantakallio, (Pekka Spets)

Koski Tl, Teppo Hacklin, (Lassi Relander)

VSSHP

Uusikaupunki, Mikko Saari (Niklas Kaupponen)